Jak działa klimatyzator?
W dzisiejszych czasach pomieszczenia klimatyzowane stały się standardem. Same klimatyzatory są powszechnie spotykane zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak również prywatnych domach. Mimo to mało kto zdaje sobie sprawę z budowy i zasady działania tego rewolucyjnego urządzenia. Warto więc pokrótce przybliżyć tę tematykę.
Działanie klimatyzacji bazuje na zachodzeniu przemian termodynamicznych krążącego w obiegu czynnika chłodniczego. W wyniku tego z powietrza w pomieszczeniu klimatyzowanym odprowadzane jest ciepło na zewnątrz, przy czym warto zaznaczyć, że kierunek ten można odwrócić, sprawiając tym samym, że powietrze w pomieszczeniu będzie ogrzewane.
Jak zbudowany jest klimatyzator?
Klimatyzator zbudowany jest z czterech podstawowych elementów: występującego w jednostce odbierającej ciepło z pomieszczenia parownika, sprężarki, obecnego w jednostce oddającej ciepło do otoczenia skraplacza i zaworu rozprężnego. Cały system klimatyzacyjny połączony jest ze sobą przy użyciu miedzianych rur, którymi przepływa czynnik chłodniczy. Z uwagi na nowo przyjęte dyrektywy unijne w zakresie ochrony środowiska stosowany powszechnie do tej pory R410A zostaje stopniowo zastępowany przez R32, który według szacunków trzykrotnie mniej razy przyczynia się do efektu cieplarnianego względem poprzednika. Dodatkową korzyścią płynącą z tej zmiany jest także większa wydajność systemu pracującego z R32.
Jak działa klimatyzator?
Opis procesu obiegu czynnika chłodniczego w klimatyzatorze warto rozpocząć od sprężarki, dzięki której możliwy jest jego przepływ w instalacji. Stanowi więc ona swoiste serce układu. W wyniku sprężania podnoszona zostaje temperatura i ciśnienie czynnika. Dalej przepływa on w kierunku skraplacza, gdzie następuje jego rozprężenie i towarzyszące temu oddanie ciepła do otoczenia. W wyniku tego do tej pory gorący gaz staje się przechłodzoną cieczą o wysokim ciśnieniu, która w następnym etapie trafia na zawór rozprężny, gdzie jej wysokie ciśnienie zostaje obniżone, w efekcie czego powstaje zimny, rozprężony czynnik chłodniczy w stanie ciekłym. Ostatnim etapem cyklu chłodniczego jest parownik, w którym poprzez parowanie czynnik pochłania ciepło z powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, zamieniając się w rozprężony gaz, który kierowany jest znów do sprężarki. Tam cykl rozpoczyna się na nowo.
Należy zaznaczyć, że funkcja chłodzenia stanowi jedynie podstawowe zastosowanie klimatyzatora. Dostępne na rynku rozwiązania bowiem mają dodatkowe możliwości. Poza wspomnianym już wcześniej ogrzewaniem powietrza w pomieszczeniu klimatyzator może pełnić rolę, chociażby osuszacza powietrza, zapewniając utrzymanie optymalnego poziomu wilgoci w budynku, zapobiegając tym samym rozwojowi grzybów i pleśni. Ponadto, jednostki chłodnicze są wyposażone w filtry, wychwytujące niewielkie cząstki zanieczyszczeń, dzięki czemu dbają o jakość i czystość powietrza we wnętrzu budynku. Opcjonalnie, klimatyzator można zintegrować z wentylacją, uzyskując w ten sposób wymianę powietrza między pomieszczeniem a otoczeniem.
Jak widać, działanie klimatyzatora jest dosyć złożonym i jednocześnie ciekawym pod kątem technicznym zagadnieniem. Rozwój technologii sprawił jednak, że rozwiązanie to jest ogólnodostępne i w zasadzie każdy może sobie pozwolić na jej instalację. Jeśli zatem zastanawiasz się nad montażem lub wyborem odpowiedniego dla Twoich potrzeb systemu klimatyzacyjnego, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Posiadamy w swojej ofercie najnowocześniejsze urządzenia chłodnicze na rynku od cenionych w branży producentów.