Oferta systemów i urządzeń wentylacyjnych KAISAI obejmuje kompaktowe centrale rekuperacyjne przeznaczone do domów jednorodzinnych, mieszkań i lokali usługowych. Nowoczesne rekuperatory KAISAI gwarantują świeże filtrowane powietrze we wszystkich pomieszczeniach, bez strat energii, 24 godziny na dobę, co zapewnia wyjątkowy komfort nie do uzyskania w domach z tradycyjną wentylacją grawitacyjną. Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej wzbogaconej o odzysk ciepła, czyli energooszczędny sposób na efektywną wymianę powietrza w budynku i wymierne oszczędności na ogrzewaniu. Rekuperator umożliwia kontrolę ruchu powietrza nawiewanego do pomieszczenia oraz odzyskiwanie ciepła z zanieczyszczonego powietrza pochodzącego z wnętrza domu. Dodatkowo zamontowane w jednostce filtry oczyszczają powietrze z wirusów, zanieczyszczeń, alergenów i smogu. Zalety rekuperacji to także obniżony poziom dwutlenku węgla w powietrzu, usuwanie wilgoci i niepożądanych zapachów oraz brak przeciągów w pomieszczeniach.
Warto mieć świadomość, że rekuperacja jest jednym z mechanizmów wykorzystywanych w ramach systemów wentylacyjnych, ale nie jest synonimem wentylacji samej w sobie. Klasyczna wentylacja oznacza ogólny proces wymiany powietrza pomiędzy wnętrzem budynku a środowiskiem naturalnym i może odbywać się również bez ingerencji urządzeń.
W nowoczesnych budynkach montowane są profesjonalne instalacje wentylacyjne złożone z elementów, które umożliwiają usuwanie zużytego powietrza z pomieszczeń przy jednoczesnym wprowadzaniu świeżego z zewnątrz. W starym budownictwie, gdzie nie ma urządzeń wentylacyjnych do wymiany powietrza może dochodzić poprzez otwarcie okien lub drzwi. Nie jest to jednak proces idealny, ponieważ nie każde warunki atmosferyczne temu sprzyjają.
Rekuperator to urządzenie wykorzystywane w systemach wentylacyjnych, które działa jak wymiennik ciepła. Odpowiada za nawiewanie świeżego powietrza do budynku przy jednoczesnym wywiewaniu zużytego na zewnątrz. Warto dodać, że rekuperator może też zapewnić odzysk ciepła ze zużytego powietrza. Dzięki temu zmniejszy się zużycie energii potrzebnej chociażby do ogrzania pomieszczeń – zachowamy komfort termiczny przy jednoczesnym obniżeniu rachunków.
Zadbanie o prawidłowy przepływ powietrza – nie tylko poprzez wentylację mechaniczną – jest ważne z co najmniej czterech powodów. Po pierwsze wiąże się to z zapewnieniem bezpiecznych warunków dla osób przebywających w pomieszczeniach i usunięciem zanieczyszczeń takich jak kurz, pyłki roślin czy spaliny. Po drugie stosowanie instalacji wentylacyjnych pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza. Po trzecie – dzięki temu mechanizmowi systemy HVAC pracują wydajnie, co przekłada się na oszczędność energii oraz ekonomiczną eksploatację urządzeń. I wreszcie po czwarte – systemy wentylacyjne eliminują nieprzyjemne zapachy, co dodatkowo poprawia komfort przebywania wewnątrz budynków.