Powietrzna pompa ciepła - co to jest?
Montaż powietrznej pompy ciepła jest znacznie mniej skomplikowany niż w przypadku innych rodzajów pomp, które czerpią ciepło z wody albo z gruntu. Decydując się na takie urządzenie, nie musimy ponosić dodatkowych kosztów układania rur kolektora pionowego lub poziomego czy też wiercenia studni.
Kiedy najlepiej zastosować powietrzną pompę ciepła?
Zamontowanie pompy ciepła wykorzystującej powietrze do ogrzewania domu oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej ma sens, wtedy gdy:
- dom jest energooszczędny i posiada niewielkie zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania wnętrza,
- pompa ciepła będzie wspomagać inne konwencjonalne źródła ciepła,
- urządzenie zostanie zastosowane do podłogowego systemu ogrzewania pomieszczeń,
- nie ma możliwości montażu pompy z wodnym lub gruntownym dolnym źródłem ciepła np. gdy posiadamy małą działkę, której powierzchnia jest
- niewystarczająca do ułożenia rur kolektora płaskiego,
- na działce występują nieodpowiednie warunki geologiczne, które uniemożliwiają wykonanie odwiertów pionowych,
- zastosowanie pompy ciepła wykorzystującej ciepło gruntu lub wody będzie wiązało się z bardzo wysokimi kosztami.
Jakie zalety ma powietrzna pompa ciepła?
Powietrzna pompa ciepła to dla wielu właścicieli nieruchomości znakomita inwestycja. Urządzenie posiada wiele zalet, wśród których możemy wymienić:
- obniżenie rachunków i opłat za standardowe ogrzewanie elektryczne,
- obniżenie emisji dwutlenku węgla,
- niezależne źródło energii,
- ogrzewanie całego gospodarstwa wraz z wodą ciepłą,
- łatwość montażu i konserwacji,
- szybki zwrot z inwestycji,
- możliwość uzyskania dofinansowania z rządowego programu Czyste Powietrze.
Warto również dodać, że powietrzna pompa ciepła dostarcza ciepło w niższych temperaturach niż kotły olejowe czy gazowe, dzięki czemu dostarcza je przez znacznie dłuższy okres. Dodatkowo można zauważyć, że grzejniki ogrzewane za pomocą pompy ciepła powietrzne, nie ogrzewają się tak mocno, jak to jest w przypadku korzystania z tradycyjnego kotła gazowego lub olejowego.
Ile trzeba zainwestować w powietrzne pompy ciepła?
Inwestycja w system pomp ciepła może wynieść od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Trudno jest z góry przewidzieć pełny koszt, ponieważ zależy on od wielu różnych czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wielkość domu, wielkość powierzchni do ogrzewania, ocieplenie i termoizolację budynku oraz temperatury, które chcemy osiągnąć.Warto w tym celu skontaktować się z doświadczonym zespołem specjalistów, którzy przyjadą do klienta i dokonają odpowiednich pomiarów. W Warszawie pompy ciepła od wielu lat oferuje firma AIR 4 YOU, która tym regionie jest liderem na rynku.W ofercie dostępne są pompy ciepła AURATSU, które zapewniają bezpieczne i komfortowe użytkowanie przez cały rok. Montaż nowoczesnego urządzenia będzie wiązał się z pozyskiwaniem energii z ekologicznego źródła, niskimi kosztami eksploatacji oraz ograniczeniem emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji dla środowiska.Ponadto kompaktowa konstrukcja pomp typu Monoblok, jak i Split nie wymaga dużej przestrzeni do zamontowania tych urządzeń. Pracują one bardzo cicho, automatycznie dostosowują moc grzewczą do zapotrzebowania konkretnej instalacji oraz posiadają aluminiowe lamele, które mają zwiększona odporność na korozję.